مقالات

راهنمای خرید بهترین لامپ (معمولی ، کم مصرف ، ال ای دی ، تزیینی) + نکات اساسی

لامپ یکی از اساسی‌ترین تجهیزات روشنایی است که سیر تکامل گسترده‌ای را از گذشته تاکنون طی کرده‌ است. برای اینکه بتوانید روشنایی مناسبی را در منزل خود داشته باشید ، ابتدا باید انواع این لامپ‌ها را به خوبی بشناسید. سپس با بررسی ویژگی‌های محیط بهترین نمونه آن را انتخاب کرده و در منزل خود به کار برید. در این مطلب سعی می‌کنیم اطلاعات خوبی را درباره انتخاب بهترین لامپ به شما ارائه کنیم. اگر می‌خواهید روشنایی منزل خود را به درستی تنظیم کنید ، مسلما مطالعه این مقاله به شما کمک زیادی خواهد کرد ، همراه ما باشید.

راهنمای خرید بهترین لامپ

بهترین لامپ موجود

برای اینکه بتوانید روشنایی محیط را به میزان مطلوبی برسانید ، باید نکات بسیار زیادی را در نظر بگیرید. توجه به این نکات سبب می‌شود تا روشنایی مطلوبی را در هر یک از قسمت‌های منزل داشته باشید. در ادامه این نکات را با هم مرور می‌کنیم.

نور مناسب اتاق را به خوبی بشناسید

برای اینکه بتوانید بهترین لامپ را برای هر یک از بخش‌های منزل خود انتخاب کنید ، قبل از هر چیز باید نوع نور مناسب هر قسمت را بشناسید. نور حاکم بر محیط به سه شکل متفاوت خود را نشان می‌دهد:

  • نورعمومی : این نوع نور به صورت کلی در تمامی بخش‌های اتاق پراکنده می‌شود. در واقع این نور همان نور طبیعی اتاق است که تمامی فضا را به خوبی روشن می‌کند. نور لوستر از جمله نورهای عمومی محسوب می‌شود.
  • نور وظیفه‌ای : همانطور که از نام این نوع نور پیداست وظیفه دارد ، بخش خاصی از محیط را به صورت کامل روشن کند. نور چرغ مطالعه از جمله نورهای وظیفه‌ای محسوب می‌شود.
  • نور تاکیدکننده : اگر می‌خواهید بخش خاصی از منزل خود را بیشتر نمایان کنید، باید از این نوع نور استفاده کنید. در بسیاری از مواقع ما در منزل خود یک قاب زیبا داریم که می‌خواهیم روی آن تاکید بیشتری داشته باشیم. شما می‌توانید با ایجاد نورپردازی اطراف این قاب عکس زیبایی آن را چندین برابر کنید.

نور مناسب را برای فضای اتاق انتخاب کنید

بهترین لامپ کم مصرف

در بخش قبلی تمامی نورهای حاکم بر محیط را با هم مرور کردیم. خب حالا سوال اینجاست هر یک از این نورها را باید در چه قسمت از منزل خود استفاده کنیم؟ این موضوع روی انتخاب بهترین لامپ تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

پذیرایی: مهم‌ترین نورپردازی که باید در محیط داشته باشید ، نور عمومی است. البته شما می‌توانید با به کارگیری نور تاکیدکننده نیز محیط اطراف خود را زیباتر از قبل کنید.

آشپزخانه: در آشپزخانه نیز باید نور عمومی را در الویت قرار دهید و پس از آن نیز با تاکید در بخش‌های مهم می‌توانید فضای جذابی بسازید. برای مثال می‌توانید روی بخش کانتر یک لوستر بزرگ آویزان کنید.

اتاق خواب

نور وظیفه‌ای مهم ترین نورپردازی است که باید در اتاق خواب قرار بگیرد. برای نورپردازی حرفه‌ای می‌توانید تاکید این نور را روی فضای خواب خود بیشتر کنید.

سرویس بهداشتی

انتخاب نورپردازی برای سرویس بهداشتی کار بسیار سختی است و باید برای آن دقت زیادی صورت گیرد. برای مثال باید در اطراف آینه سرویس بهداشتی نورپردازی وظیفه ای صورت گیرد تا بتواند نیاز شما را برطرف کند.

لامپ مناسبی را انتخاب کنید

از ابتدای اختراع لامپ توسط ادیسون ، این محصول تغییرات بسیار زیادی داشته‌ است. به صورتی که می‌توانیم پیشرفت‌های زیاد آن را در میزان نور ، کارایی و بازدهی لامپ را به راحتی ببینیم. امروزه لامپ‌ها به شکل نمونه‌های متنوعی در بازار موجود است که شما می‌توانید بسته به نیاز خود آنها را خریداری کنید. برای انتخاب و خرید بهترین لامپ ابتدا باید انواع آنها را به خوبی بشناسید. در ادامه شما را با انواع لامپ موجود در بازار بیشتر آشنا می‌کنیم.

رشته‌ای

از قدیمی‌ترین نمونه لامپ‌های موجود در بازار لامپ‌های رشته‌ای هستند. این نوع لامپ حاوی نوعی رشته تنگستن می‌باشد که با عبور جریان از آن روشن می‌شود. دقت‌ داشته‌ باشید شما می‌توانید این نوع لامپ را در اشکال متنوعی خریداری کنید. لازم است بدانید این نوع لامپ حدود۷۰۰ تا ۱۰۰۰ساعت به صورت مفید کار می‌کند و انرژی بسیار زیادی را هدر می‌دهد. همه این‌ها باعث شده‌ است تا امروزه لامپ رشته‌ای جز دسته بهترین لامپ‌ها قرار نگیرد و استفاده از آن به حداقل برسد.

فلورسنت

بهترین لامپ عالی

فلورسنت در واقع همان لامپ‌های مهتابی است که طراحی داخلی آن نسبت به لامپ‌های رشته‌ای پیچیدگی بیشتری دارد. در بخش داخلی این نوع لامپ‌ها نوعی لوله فلورسنت وجود دارد، که با جیوه و یا گازهای دیگری پر می‌شود. لامپ‌های فلورسنت نسبت به نمونه‌های رشته‌ای دوام بیشتری دارند و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. البته لازم است برای نگهداری از این نوع لامپ توجه زیادی داشته باشید زیرا همانطور که گفتیم داخل لوله آن عموما از جیوه پر می‌شود که به شدت سمی است.

فلورسنت فشرده

عملکرد این نوع لامپ شبیه به نمونه قبلی یعنی همان فلورسنت می‌باشد و اما توان مصرفی کمتری را در مقایسه با آن دارد. این لامپ‌ها از چندین حلقه پر از جیوه تشکیل شده‌اند که بی‌شباهت به لامپ‌های رشته‌ای نیست.

هالوژن

لامپ‌های هالوژن درواقع نسخه آپدیت شده لامپ‌های رشته‌ای است که روی بخش تنگستن آن با نوعی محافظ پوشش داده‌شده‌است. دراین نوع لامپ‌ها مقدار بسیارکمی هالوژن وجود دارد که در عین درخشندگی بالا باعث طول عمر لامپ نیز می‌شود.

ال‌ای‌دی

لایت بالب ال ای دی

از جمله بهترین لامپ موجود در بازار که امروزه طرفداران بسیار زیادی نیز پیدا کرده‌ است، لامپ ال‌ای‌دی نام دارد. دقت‌داشته‌باشید این نوع لامپ‌ها تنوع رنگی بالایی دارند و از نظر مصرف انرژی نیز به‌صرفه هستند. همه این موارد سبب می‌شود تا از لامپ‌های ال‌ای‌دی به عنوان بهترین لامپ موجود در بازار یاد شود.

متال‌هالید

متال‌هالید از دیگر انواع لامپ موجود در بازار است که بسته به اندازه‌ای که دارد می‌تواند نور قابل توجهی را تولید کند. متال‌هالید بهترین لامپ برای استفاده در فضای باز و اهداف تجاری است. پیشنهاد می شود از یک برند معتبر داخلی (مثل لامپ بروکس)خرید کنید تا خیالتان از بابت کیفیت و روشنایی ایده آل ، آسوده باشد

نئون

نئون از بهترین لامپ‌هایی است که کاربردهای گسترده‌ای را در زندگی روزمره ما دارد. اساس عملکرد این نوع لامپ براساس تخلیه گاز می‌باشد. غلاف این نوع لامپ با گاز نئون پر شده‌ است و با اضافه‌ شدن گازهای دیگر می‌تواند با رنگ‌های دیگری نیز نمایان شود. برای اینکه بتوانید بهترین لامپ را برای روشنایی منزل خود خریداری کنید ، باید ابتدا انواع لامپ را بشناسید. 

لامپ چندوات بخریم؟

در انتخاب بهترین لامپ حتما از خود می‌پرسید لامپ چندوات بخریم؟ برای پاسخ به این سوال باید میزان فضای خود و روشنایی مد نظرتان را در نظر بگیرید. برای مثال برای پذیرایی باید لامپی ۶۰ تا ۷۵ وات خریداری کنید. برای اینکه بتوانید بهترین لامپ را برای فضای منزل خود خریداری کنید و روشنایی خوبی داشته باشید، حتما نکات بالا را درهنگام خرید در نظر بگیرید. 

اگر قصد تکمیل لوازم خانه خود را دارید پیشنهاد می شود مقاله بهترین چراغ خواب را مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا